Tranzakciós illeték emelkedése és legális elkerülése

Az elmúlt időszakban többször is szembe jöttek velem olyan cikkek a  Forbes oldalán, amik a 2024. augusztus 1-től megemelkedett tranzakciós illetékkel foglalkoznak.

A bankok is folyamatosan vezetik be, hárítják át az ügyfelekre és jelentetik meg az erről szóló Hirdetményeket.

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést a tranzakciós illeték állami megemelésére hivatkozva:

  • Raiffeisen Bank: 2024. november 21. (új ügyfelekre nézve), 2025. február 17. (a 2024. november 21-én már bankszámla szerződésben álló többi ügyfélre nézve) 
  • OTP Bank: 2025. január 1.
  • K&H Bank: 2025. január 6.
  • CIB Bank: 2025. január 17.
  • MBH Bank: 2025. január 31.
  • UniCredit Bank: 2025. február 1.
  • MagNet Bank: 2025. február 1.
  • Polgári Bank: 2025. február 1.
  • Wise: 2025. február 1.
  • Erste Bank: 2025. február 3.
  • Gránit Bank: 2025. február 14.

2024. augusztus elsejétől a korábbi 0,3% helyett 0,45  százalékos tranzakciós illeték terheli az átutalásokat, és 0,6 % helyett 0,9 % az illeték a készpénzfelvételi tranzakciók után.

Ilyen körülmények között még nagyobb érték, hogy legalább van egy olyan, teljesen legális azonnali átutalási módszer, ami a legtöbb hazai banknál elérhető, és mindkét félnek ingyenes, ez a fizetési kérelem.

Mivel nem terheli banki költség és tranzakciós illeték sem, a banknak sincs rajta haszna, és az állam is elesik a maga jussától, ezért csak nekünk, ügyfeleknek jó, mivel minden más szereplő rosszul jár vele.

A fizetési kérelem tulajdonképpen egy üzenet, ami önmagában nem jár pénzmozgással.

A netbankban, mobilappban ott a funkció: Bárki bárkinek ingyenesen küldhet fizetési kérelmet, a fogadó fél pedig – miután kapott erről egy értesítést – vagy elfogadja azt, vagy visszautasítja. A kérelem 60 napig él.

Ha elfogadja, akkor az átutalás azonnal fog teljesülni, ahogy minden más banki átutalás, csak nem számítanak fel utána semmilyen költséget.

Fontos, hogy: a fizetési kérelem 20 milliós forintos limittel működik, az ezt megahaldó összeget több kérelemmel lehet teljesíteni.

Valójában bármilyen kis összegű átutalásnál használható, például családtagok vagy barátok között, de a legnagyobb haszna nyilván a nagyobb tételeknél van.

Például egy autó-, vagy lakásvásárlásnál, ahol többmillió vagy több tíz millió forint került utalásra.  Ilyenkor célszerű megkérni az eladót, hogy indítson egy fizetési kérelmet, és azt elfogadva lehet kifizetni a vételárat.  

Még kényelmesebb, ha a banki appban beállításra kerül egy úgynevezett másodlagos banki azonosítót. Ez lehet telefonszám vagy email-cím, olyasmi, amit a másik fél – a fizetési kérelem indítója – is jobban ismerhet. Ilyenkor még egyszerűbb a fizetési kérelem indítása, csak a nevet és a másodlagos azonosítót kell beírni, a számlaszámot nem is kell tudni a tranzakcióhoz.

 Giro Zrt. oldalán rendszeresen frissítik a bankok listáját, 2024. december 1-jei állapot szerint a következő nagy bankoknál lehet küldeni és fogadni fizetési kérelmeket.

  • Fizetési kérelmet küld: CIB, Erste, Gránit Bank, Magnet Bank, MBH Bank, OTP, Raiffeisen, Unicredit
  • Fizetési kérelmet fogad: CIB, Erste, Gránit Bank, K&H, Magnet Bank, Magyar Cetelem, Merkantil Bank, MBH Bank, OTP, Raiffeisen, Unicredit, Wise

 

Lépj velem kapcsolatba, hogy segítségedre lehessek a legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában.